Press "Enter" to skip to content

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Ciąża to czas, który wiele kobiet wyczekuje ze zniecierpliwieniem, ale także z obawami. Jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, w końcu zadawane jest pytanie: Czy jestem w ciąży? Odpowiedź na nie można uzyskać w prosty sposób – wykonując test ciążowy. W jaki sposób pomoże on odpowiedzieć na to bardzo ważne pytanie?

Zasada działania testu ciążowego

Z założenia, metoda działania testu ciążowego jest niezwykle prosta. Po zapłodnieniu produkowany jest hormon beta-hCG który odpowiedzialny jest za przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie jajeczka. Hormon ten, można znaleźć zarówno we krwi, jak i w moczu. Specjalnie przygotowane testy reagują na obecność hormonu w moczu, informując o tym, czy osoba wykonująca badanie jest, czy nie jest w ciąży. Podstawowym pytaniem przed jego wykonaniem jest „po ilu dniach można zrobić test ciążowy, aby jego wynik był rzetelny?”

Potrzeba czasu

Ze względu na konieczność wytworzenia przez organizm odpowiedniej ilości hormonu konieczne jest odczekanie określonej ilości dni od samego zapłodnienia (które może mieć miejsce nawet ponad dobę po stosunku). Więc po ilu dniach od zbliżenia można zrobić test ciążowy? Zaleca się, by testy były wykonywane minimum 6 dni po stosunku. Dłuższy czas oczekiwania sprawi jednak, że wynik będzie dużo pewniejszy. Optymalnym czasem oczekiwania będzie 14 dni. Warto zaznaczyć, że z powodu niskiego stężenia hormonu w przypadku krótkiego oczekiwania, druga kreska na teście może być bardzo słabo widoczna, z tego względu warto powtórzyć badanie kilka dni później i porównać wyniki.

Jakie są przesłanki, by wykonać test ciążowy?

Podstawową jest stosunek bez zabezpieczeń, szczególnie w dni płodne. W jaki sposób można rozpoznać, czy akurat wtedy występowały? Najprostszym rozwiązaniem będzie kalendarz dni płodnych, który można wykonać za pomocą notesu lub wielu dedykowanych do tego celu aplikacji i stron internetowych. Kolejną przesłanką będzie spóźniający się okres, warto tutaj jednak zaznaczyć, że zjawisko to, może być spowodowane wieloma czynnikami, jak np. stresem czy nieodpowiednią dietą. Trzeba pamiętać, że lęk przed ciążą może powodować opóźnienie okresu, w takich sytuacjach warto wykonać test, by pozbyć się uciążliwych myśli i niepewności.

Wynik pozytywny, co dalej?

W przypadku stwierdzenia ciąży za pomocą testu ciążowego kolejnym krokiem powinna być wizyta u ginekologa. To właśnie on określi z całą pewnością o tym, czy test nie przekłamał wyniku. Wykona również liczne badania, które pomogą wykryć ewentualne nieprawidłowości i rozpocząć proces leczenia w taki sposób, by nie wpłynęły one na przebieg ciąży. Należy pamiętać, że ginekologia w ostatnim czasie niezwykle prężnie się rozwinęła, z tego powodu możliwe jest bardzo szybkie i trafne określenie, czy kobieta jest w ciąży. Co więcej, w przypadku wątpliwości, zawsze warto udać się do ginekologa nawet na zwykłą kontrolną wizytę, dzięki niej, można będzie upewnić się nie tylko o tym, czy jest się w ciąży, ale również, czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku.

Comments are closed.